BEMERÍTKEZÉS

MI A BEMERÍTKEZÉS?
A bemerítkezéskor azt ünnepeljük, hogy valaki elfogadta Jézus Krisztust, mint Megváltóját. Egy másik hívő vagy gyülekezet a víz alá meríti, majd kiemeli onnan. Ez egy gyönyörű bibliai szimbólum.
Mit jelent a bemerítkezés?
Csel 22, 16. A víz azt szimbolizálja, hogy lemossuk magunkról a bűnöket. 1 Kor. 10. fejezet jól bemutatja, hogy aki bemerítkezik, azt fejezi ki, hogy többé nem akar úgy élni, mint azelőtt, mielőtt elfogadta Jézust Megváltójaként.
Minden szabad ugyan, de nem minden használ. 1 Kor 10, 23.
Nem azért nem vétkezünk, mert Mennyei atyánk akkor elutasítana minket. Hanem azért nem teszünk bűnt, mert megszabadultunk a bűntől! Tudjuk, hogy a bűnnek rombolás a következménye és aki bűnt követ el, az szolgája a bűnnek. János 8, 34. De mi kijöttünk a sötétségből, a szolgaságból és új életet kaptunk. Kol 1, 13. Amikor kijövünk a vízből, ez az jelképezi, hogy tiszták vagyunk, Isten erejével élhetünk, új szívet és új életet kaptunk (Ez 36, 26.) – ezt a szellemi igazságot szimbolizálja a bemerítkezés.
A bemerítkezés fontossága
Jézus olyan fontosnak tartotta a bemerítkezést, hogy ő is bemerítkezett, noha nem volt bűne. Máté 3, 13- Ekkor látta Bemerítő János és sok tanítványa, hogy Szent Szellem leszállt Jézusra. Ebből is látszik, hogy a Szent Szellembe merülés és a víz alá merülés egymás jelentését erősítő események. Mindkettő azt mutatja, hogy teljes életünkkel Istent dicsérjük, Őneki adjuk életünket, Jézus Szellemében akarunk élni, járni. Jézus csak a bemerítése után kezdte el szolgálatát, tehát a bemerítkezése felkészülés volt.
Jézus utolsó szavai a Földön nagy jelentőségűek és Ő rendelte a bemerítést:
Jézus hozzájuk lépett, és így szólt: "Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek; és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig." Máté 28:18-20 HUNB
Márk 16, 16 hasonló: Aki hisz és megkeresztelkedik, üdvözül, aki pedig nem hisz, elkárhozik.
Jézus tehát olyan fontosnak tartotta a bemerítést, hogy az üdvösséggel kötötte össze. Ugyan azt nem olvassuk, hogy aki hisz, de nem merítkezik be, az a pokolba menne. Ez nem lenne igaz. De Isten jó terve az számunkra, hogy az ember fogadja el Jézust, mint Megváltóját, mondja is azt ki hangosan mások előtt (Róma 10, 9.), majd cselekedjen hite szerint, engedelmességből: merítkezzen be, ahogy Ura, Jézus parancsolta. Mert a hitet cselekedetek követik mindig (Jakab 2,26), és ez az ünnep az egyik első hit-cselekedetünk lehet. Így éljük át az Istennel való kapcsolatunkat teljességében.
MI VÁLTOZIK? MI IS TÖRTÉNIK?
A NÉV
Bemerítik a hívőt az Atya, a Fiú, a Szent Szellem nevébe. Igen, az eredeti nyelv azt írja, hogy belemerítik ezekbe a nevekbe. (BELE!) A név pedig HATALMAT jelent, erőt. Az is ezt bizonyítja, hogy Jézus pont előtte mondta, hogy neki adatott minden hatalom a Földön és a mennyben. Máté 28, 18.
A mindennapi életből is tudjuk, hogy amikor valaki a főnöke megbízásából jár el, akkor az ő nevére hivatkozik, az ő nevében jár el. A név ajtókat nyit meg, hatalommal bír. A farizeusok is jól tudták ezt, ezért kérdezték Jézustól, hogy kinek a nevében cselekszi a csodákat – és ezért tiltották meg a tanítványoknak később, hogy Jézus nevében prédikáljanak. Csel 4, 18. Jézus nevéről szóló Igék: János 10, 25. Zsolt 128, 4. János 20, 31. Csel 3, 16.
ÚJ CSALÁD
Amikor Jézus bemerítkezett, az Atya a mennyből ezt mondta: Te vagy az én Fiam, akiben gyönyörködöm! Jézus már előtte is a Fia volt, persze, de ezt akkor ki is jelentette mindenki előtt. Hasonlóan ehhez, amikor valaki bemerítkezik, azt ünnepli, hogy bekerült a mennyei családjába és a földi családjába is – a gyülekezet befogadja, és védi, segíti, tanácsolja, hogy egy élete át megmaradjon hitben és végül a mennybe kerüljön. (Nem hiába parancsolta meg Jézus a bemerítkezést- csak gondolj bele, az ember saját magát nem merítheti be, ehhez testvérek kellenek!)
ÜNNEP
Istennek nagyon fontosak az ünnepek. 2 Mózes 12, 14. Abból is látszik ez, hogy amikor a tékozló fiú megtért, az apja hatalmas ünnepet tartott! Mindig, amikor Izráel szabadulást élt át, utána ünnepet tartottak, hogy aztán évről évre, generációról generációra megtartották ezt. Az ünnepnek az a célja, hogy a nép ne felejtse el Isten szabadítását és ezért mindig Benne bízzanak.
Az ünnep öröm, és az Úr öröme a mi erősségünk! Az öröm tehát erőt ad! Nehemiás 8, 10.
Talán valaki azt mondja, hogy neki nincs kedve bemerítkezni, hisz ő ismeri, szereti Istent már évek óta… Neki nem hiányzik ez… Szent Szellem, amikor megkérdeztem Tőle, mit válaszoljak erre a felvetésre - az esküvőt juttatta eszembe. Képzeld csak el, milyen lenne az, ha egy esküvőt nem ünnepelnének meg, sőt a tanukat is csak az utcáról szalasztanák… Nem azt gyanítanánk, hogy a pár igazából nem boldog, szégyelli a házasságát- vagy nem érti, mekkora jelentősége van? Persze a házasságuk érvényes lenne, ahogy a megtérés is érvényes bemerítkezés nélkül is. De ha megünneplik, örök emlék, eszünkbe juttatja a házasság fontosságát a nehéz időkben és az eskünk jelentőségét.
A bemerítkezés ünnepe hatalmas lehetőség arra is, hogy hitetlen rokonainkat elhívjuk a gyülekezetbe, hogy elmagyarázzuk nekik, miért, kiért is merítkezünk be! Valóban felvállaljuk ekkor a hitünket.
SZELLEMI FONTOSSÁG
A bemerítkezésnek a szellem világában (Isten és az ördögök világában) is jelentősége van. Ebben a világban a szimbólumok döntőek. Ezt bizonyítja a Biblia számos története, pl a bronz kígyóé. 4 Mózes 21, 8. Amikor a zsidó népet kígyók marták meg, Mózes kitűzött egy póznára egy bronz kígyót, és ezzel azt ábrázolta, hogy Isten elvette az állatok mérgét. Aki hittel ránézett a bronz kígyóra, meggyógyult.
A keresztfa azt jelentette, hogy aki azon függ, átkozott. Jézus is a fán függött, így hordozta és semmisítette meg az átkokat. Gal. 3, 13.
A Biblia a bemerítkezést Noé árvízéhez hasonlítja. A régi világban rendkívül gonosz emberek éltek, és őket elmosta az árvíz. Így mosta le a bűnöket a hívőről a víz bemerítkezéskor. 1 Péter 3, 20. 21.
Ki merítkezhet be?
Ezt Isten részben a gyülekezetekre bízta, hogy kit fogadnak el igaznak. János 20, 23. Nagy hát a felelősségük, hogy ne legyenek túl szigorúak, de túl engedékenyek se. Ebben Szent Szellem és a szeretet vezesse őket.
Persze az a legjobb, ha a dolog egyértelmű, mert látszik az emberen, ha az életébe belépett Jézus Krisztus. Bemerítő János is azt hangsúlyozta, hogy aki bemerítkezik, annak az életében látszani kell változásnak. Máté 3, 8.
Én úgy gondolom, hogy csak olyan embert merítenék be, aki hisz Jézus Krisztusban, mint Urában, Megváltójában, mint Istenben. Aki hisz az Atyában, a Fiúban, Szent Szellemben, az Igében. Ne éljen bűnökben, hanem teljes szívből Jézust akarja követni egy életen át. Ami a "modern" életmódot illeti, az merítkezhet be szerintem, aki nem él házasságon kívüli kapcsolatban. Az apostolok is ezt emelték ki, mint fontos intelem. Csel 15, 20.
TANÍTVÁNY
Jézus azt parancsolta, hogy tanítsuk meg a hívőket Őt követni és a tanítványokat merítsük be. Máté 28, 19. Tehát az merítkezzen be, aki Jézust követni akarja!
Miért is fontos Jézust követni minden nap? Mert a hit állandó, nem csak egy napra érvényes döntés, hanem minden nap újból úgy döntünk, hogy hitben élünk.
Jól példázza ezt egy történet. A bemerítkezést a Biblia ahhoz hasonlítja, amikor a zsidó nép kivonult Egyiptomból. Ahogy átkeltek a Vörös tengeren, utánuk mentek ugyan az egyiptomiak, de őket elmosta a víz. Ezután a zsidók már nem mentek vissza Egyiptomba, hanem a sivatagba jutottak. Azt csak Isten segítségével tudták túlélni, az Ő útmutatására, csodáira, erejére támaszkodva. Ránk is ez igaz. 1 Péter 3, 21. A bűneinket úgy mosta le a víz, mint a Vörös tenger az egyiptomiakat, és már mi sem akarunk vissza térni a bűnök Egyiptomába.
Nincs tehát kompromisszum. Nem élhetünk megváltottként Isten ereje és Igéje nélkül – ahogy a zsidók se élhették volna túl a sivatagot egyedül.
CSODA
Reinhard Bonnke könyvében olvastam egy csodáról, ami szintén azt bizonyítja, milyen hatalmas dolog történik bemerítkezéskor. Éppen bemerítkezést tartottak egy folyóban, amikor egy démonizált nő közeledett feléjük. Látták a hiányos ruházatáról, örjöngéséből, hogy nem tud magáról, megőrült – démonok befolyása áll. De amikor beleszaladt a folyóba, az elméje teljesen meggyógyult, helyreállt. Ismét öntudatáéra ébredt, és teljesen normális emberként tudott tovább élni.
Ilyen csodálatos Isten kegyelme, hogy még az is megszabadult Isten Szellemének jelenlétében, aki olyan démoni elnyomás alatt szenvedett, hogy nem tudott volna megtérni. Hiszem, hogy a démonok rettegnek és látják, ha valakinek az életén Jézus vére ott van és azt is, ha bemerítkezett. A víz a Szent Szellem és az Ige jelképe a Bibliában (János 7, 38. Jel 1, 15.), elmerülhetünk bennük teljesen, és megerősödünk, felfrissülünk, újjá leszünk általuk. Ámen.
Lent olvasható még egy cikk arról, hogy már az ószövetségben is volt bemerítkezés és Naamán történetéről, aki hasonlót élt át a bemerítkezéshez és meggyógyult!

Csoda bemerítkezéskor
Csoda bemerítkezéskor
Már Bemerítő János fellépése előtt is létezett a bemerítkezés gyakorlata. Amikor a pogányok (nem zsidók) zsidóvá lettek, és elfogadták Izráel Istenét, a tíz parancsolatot és egyéb rendszabályokat, ezt egy szertartással, a vízalámerüléssel fejezték ki.*
Naamán, az árám király hadseregének főparancsnoka hasonló eseményt élt át, mint a bemerítkezés, amikor hétszer megfürdött a Jordánban - Elizeus próféta szavának engedelmeskedve - és csodálatos módon meggyógyult a leprából! Az ő hitét és ezt a történetet az Újszövetség is említi, mint példát, amiből tanulhatunk! Lukács 4, 27.
Naamán befolyásos, megbecsült embere volt a királynak, és a legjobb ajánlólevéllel, gazdag ajándékokkal érkezett Izráelbe. Amikor a prófétával találkozott, Elizeus ki se ment üdvözölni őt, rá se tette a kezét, hanem csak üzent neki, hogy ha hétszer megfürdik a Jordánban, akkor meggyógyul. Erre Naamán megsértődött, mert úgy gondolta, hogy ez a módszer és ez a folyó nem illik a rangjához. De végül szolgái csak rábeszélték arra, hogy higgyen a próféta szavának. Így gyógyult meg.
Amikor megmosdott, valószínűleg levette ruháit, páncélját, rangjelzéseit és úgy állt ott a zsidók folyójában, mint bárki más. Amikor levetette ruháit, akkor előző sikereit, az emberek megbecsülését, az ő saját elképzeléseit, az emberi logikát, a gazdag ajándékot és ajánlólevelet, reményét a hamis istenekben és hamis módszerekben - mindezeket szintén hátrahagyta. Csak ő volt ott és Isten ígérete arra, hogy a Jordán vizétől tisztul meg -> tehát szüksége van neki is megtisztulásra. 2 Kir 5, 1-17.
De mit kapott Naamán? Tisztának nyilvánította Izráel Istene, és meggyógyult, a bőre olyan lett, mint egy kisgyermeké. Megtért Izráel Istenéhez, és ráébredt, hogy egyedül Ő az igaz Isten, és máshoz nem akar többé imádkozni. **
Mielőtt valaki bemerítkezik, talán nem érti, hogy mire való ez! De hátrahagyjuk az ész érveket, és a Szent Szellemre hallgatunk. Olyan teszünk, ami talán hitetlen rokonainkat először megdöbbenti, de végül elgondolkoztatja. Mert fehér ruhában a bemerítő medence mellett mindenki egyenlő, mindenki megtért bűnös - majd újjászületett Isten fia, királyi pap, Jézussal egy.
*Ezt Bordi Dénes Lelkipásztor tanulmánya alapján írtam.
** Ezeket a bekezdéseket Baráti Robert Ózdi Lelkipásztor prédikációja alapján írtam.

NAAMÁN ÉS A GYÓGYULÁS
Lukács 4, 27. Jézus: "Sok leprás élt Izráelben Elizeus próféta idejében, de egyikük sem gyógyult meg, csak Naamán, aki pedig nem is izráeli, hanem szíriai volt"
De vajon mi volt a különleges Naamánban?
Naamán élt a kegyelemmel…
Mert kegyelem volt, hogy Naamán szolgálói meggyőzték őt, hogy engedjen a prófétai szónak. Ezek a szolgák a nagy Szolgálót, Szent Szellemet jelképezik a történetben, aki kegyelemből minket is eljuttat minden igazságra.
Ne féljünk tehát, hogy elbukunk vagy túl kevés lenne a hitünk! Ő ad hitet mindenre!
Még ha olyan távol is lenne valaki Istentől, mint amilyen messze a szíriai kultúra és hit állnak az igazságtól, Isten akkor is meg tudja győzni az embert az igazságról. (Csak gondolj bele: Naamán először pénzt akart adni jutalmul a gyógyulásért, túl büszke volt, hogy engedelmeskedjen, hamis istenekben hitt és ragaszkodott a saját elképzeléseihez. De végül mindezt hátra hagyta.)
Kérem Szent Szellem segítségét, hogy Te, kedves Olvasóm, meghalld Isten kijelentését az Igéből és bátran meg is tedd, még ha hátra is kell hagyd a régi elképzeléseidet. Megáldalak szomjúsággal a szabadulásra és megáldom a szellemi szemeid, hogy meglássák, hogy Isten akarata számodra a gyógyulás – elvégeztetett! Megáldalak, hogy tudd, Jézus Krisztus által új, tiszta szívet kaptál és új, erős testet is.

Tanúk
"Két vagy három tanú szava erősítsen meg minden vallomást! 2 Kor 13, 1.
Amikor kérdeztem Istentől, miért fontos a bemerítkezés, erre a fenti Igére mutatott rá.
Ha valaki elfogadja Jézus Krisztus, mint Megváltóját, két dologgal "hitelesíti ezt" saját maga és Isten előtt. Szívvel hiszi és szájával kimondja, megvallja, hogy Jézus Krisztus Isten Fia és hisz benne. Róma 10, 10.
Más emberek előtt a hite megvallásával és a bemerítéssel mutatja be hitét, és persze mindenféle szívből jövő jó cselekedettel.