Tanácsok
Ide a Biblia és keresztény szülők bölcs tanácsait gyűjtöttem össze.
1. A HÁZASSÁGOD ÉS A GYEREK
Ha jól akarod nevelni a gyermekeidet, dolgozz a házasságodon. Ha a gyerekek azt látják, hogy szeretet van közted és házastársad között, az örömet, békét, reményt ad nekik. Az jó, ha látják, hogy kifejezitek a szereteteteket egymás iránt! Nem baj, ha előfordul vita, veszekedés köztetek. A lényeg az, hogy lássák a gyerekek, hogy utána hogyan beszélitek meg, hogyan találtok megoldást és bocsátotok meg egymásnak. (Görbicz Tamás prédikációja alapján)
2. KÉNYEZTETÉS? - FELKAPATÁS
Ne félj attól, hogy elkényezteted a kisbabádat, ha ölelgeted és sokat tartod a kezedben. Nyugodtan vedd kézbe, nézz mélyen a szemébe. Ilyenkor nem függőséget okozol benne, hanem megerősíted benne a tudatot, hogy a szülők szeretete körbeveszi, számíthat rátok, és végül emiatt a szeretet miatt lesz erős, magabiztos és válik önállóvá. A szeretet által fejlődnek, mert odafigyelsz rá. Élvezd ki, hogy kicsi, mert nem sokáig tart. És fontos, hogy erős legyen ez a szeret-kötelék. (Ez az amerikai CheraDee Bacon tanácsa, aki egy keresztény testvér. Neki egyetemi végzettsége van kis gyermekek neveléséből.)
Ez a tanács engem nagyon meglepett, mert világ életemben azt hallottam, hogy nem szabad "felkapatni" a gyereket, mert akkor mindig sírni fog, ha nincs ölben. De Szent Szellem a következő, harmadik tanáccsal (és az utána következő szakvéleménnyel) meggyőzött, hogy nem kell túlságosan szigorúnak lenni a babákkal. Sőt...
3. EGYÜTT ALVÁS
Sokféle véleményt hallottam arról is, hogy jó -e a gyerekkel egy szobában, egy ágyban aludni. Az is lehet, hogy erre több jó megoldás van, hogy végül mindenki jól aludjon. (anya, apa, gyerekek) De a következő tapasztalat tanulságos:
Mindegyik gyerekemmel 4 éves korig együtt aludtam, egymás kezét fogva. Nyilván az ember felismeri, mikor igazi a sírás, és mikor hiszti, mikor akar bömböléssel elérni valamit a gyerek, és a szülő aszerint viselkedik, bölcsen. Sírás ellen a legjobban nekem az vált be, ha eltereltem másra a figyelmüket, valami feladattal. A következetesség, a rendszeresség nagyon fontosak.
Nem tudtam, miért alszok velük, de sokat jelentett nekik is és nekem is. Nem fogod ezzel elkényeztetni, legalábbis nem ezen múlik szerintem. De hatalmas befektetés, ha egy "számíthatsz rám ölelést" kap, egy "majd én megmutatom ki a kemény szülő" helyett.
Szerintem ez is közrejátszott abban, hogy végigaludták, és alusszák az éjszakát. Persze csecsemőkorban felkeltek tejcsire, de fokozatosan egyre kevesebbszer, és végül hamarosan végigaludták az egész estét. (Preg Emese tanácsa, négy gyermek édesanyja, akiket szerintem kiválóan nevelt)

Egy elgondolkoztató idézet: "A 'SÍRNI HAGYÁS' a nárcisztikus és a borderline személyiségzavar megalapozása... Az anya éjszakára a kiságyba fekteti aludni a gyermeket, de az egyedüllét érzése és az anyai testtel való kapcsolat elvesztése megrémíti a gyermeket, sikoltozni és sírni kezd. Egyetlen állatanya sincs, aki ne reagálna a babája sírására! Ám egyes emberanyák úgy vélik, hogy helytelen reagálni a baba sírására, mert azzal elkényeztetjük, ráadásul a sírás jót tesz a gyerek tüdejének. Az első alkalommal a gyermek órákig sír, mielőtt elalszik. Az anya azt gondolhatja, hogy a gyerek megtanulta a leckét, pedig csak nincs elég ereje folytatni a sírást, és több ilyen tapasztalat után a gyermek megtanulja feladni az anyával való kapcsolatért folytatott küzdelmet. Inkább lemond a kapcsolat iránti szükségletéről, csak ne kelljen többé átélnie a beteljesületlenség és csalódottsága miatti fájdalmát. Ezzel létrejött számára egy új valóság, amelyben az intimitás és a közelség iránti vágy nem fejeződik ki. A nárcisztikus és a borderline személyiségzavar alapjait ezzel le is fektette az anya a gyermekében." (Dr. Alexander Lowen - Narcissism, Denial of the True Self)
4. A GYEREK ELHÍVÁSA
Mielőtt és miután megszületett Jézus Krisztus, az angyalok, Erzsébet, Zakariás, Simon és Anna prófétanő áldásokat és próféciákat mondtak Jézus elhívásáról, életéről. József és Mária nyitott szívvel hallgatták ezeket. Nem hiába hangzottak el ezek a születéskor, mert a fiatal párnak úgy kellett Isten Fiát nevelniük, hogy közben végig mindezekre gondoljanak. A nehézségek, Krisztus felkészülése hatalmas szolgálatára, borzasztó kereszthalála és feltámadása vártak rájuk, és mindezt csak úgy tudták hitben megélni, hogy ha az ígéreteken gondolkoznak.
Lukács 2,19. Mária pedig mindezeket a dolgokat megőrizte, és forgatta a szívében.
Erre bátorítalak tehát, Apuka és Anyuka, hogy elsősorban ne arra figyelj, hogy a gyermeked éppen milyen nehézségen megy át, mit tett rosszul. Hanem Máriához hasonlóan gondolkozz azokon az Igéken, amiket Isten kijelentett számodra a gyermekeddel kapcsolatban, és használd az Igét, mint lámpást, melynek fényénél meglátod, ki is Isten szemében gyermeked. Isten harcosa, az evangélium hírnöke, vigasztaló szavak mondója? (tanács Dean'na Wantz-tól)
5. NE AGGÓDJ!
A férjem unokahúga egyszer azt álmodta, hogy a gyermeke odafut egy emberhez és apának hívja. A hölgy csodálkozott ezen, hiszen a gyermeke apja elhagyta őket. De az álomból kiderült, hogy az az ember, akihez a kisfiú odafutott az Atya. Ő az, aki gondoskodik róla, akire hasonlítani fog, aki soha el nem hagyja, aki tökéletesen neveli.
Amikor aggódsz a gyermekedért, akkor az nem segít. Noha sokan szülői kötelességüknek tekintik, hogy betegre aggódják magukat. De az Ige szerint mi nem a félelem szellemét kaptuk, hanem az erő, a szeretet és a józanság szellemét. Az aggódások csak elfojtják az Ige magját. De ha Istenre bízzuk a dolgainkat, akkor nem csalódunk. Aggódás helyett folyton imádkozz bizalommal, mert a hit pajzsa, illetve Jehova Roi megvédi a gyermeked!
6. TANÍTSD AZ IGÉRE!
Jó ötlet, ha a gyermeked és te néha leültök együtt Bibliát olvasni, imádkozni. De ne csak akkor beszélj neki Istenről, amikor Biblia van a kezedben. Mert a gyermeked a viselkedésedből, döntéseidből, a mindennapok során még többet tanul arról, mit jelent Jézust követni, hitben járni. Amikor együtt főztök, amikor a kocsiban utaztok, amikor/miután filmet néztek, szóval az élet boldog és nehéz pillanataiban figyeli és tanulja a hited. Mutasd hát meg neki, hogyan élje meg a hitét a különböző élethelyzetekben. Tanítsd meg, hogyan döntsön Isten segítségével, az Ige segítségével és hogyan kérjen bölcsességet, erőt.
5 Mózes 6, 6-7. Maradjanak a szívedben azok az igék, amelyeket ma parancsolok neked. Ismételgesd azokat fiaid előtt, és beszélj azokról, akár a házadban vagy, akár úton jársz, akár lefekszel, akár fölkelsz!
7. ÁLDÁST SZÓLJ!
Péld 18, 21.